fotografije v višji ločljivosti

 
 
     
 

Filmi mladih – Filmi ke len kerde terne

 

Projekcija Filmi mladih - Filmi ke len kerde terne, ki bo v ponedeljek, 1. oktobra, ob 16. uri v dvorani Slovenske Kinoteke, je rezultat projekta »Video skills as a tool for employability« (Učenje video veščin za lažje kasnejše zaposlovanje). Njegov namen je bila podpora aktivnega sodelovanja romske skupnosti v lokalnem okolju in neformalno usposabljanje mladih Romov z namenom povečevanja njihovih zaposlitvenih možnosti. Vstop na dogodek je prost.

Mladim, vključenim v projekt, so organizatorji - Društvo za razvijanje preventivnega in prostovoljnega dela iz Ljubljane ter Društvo zaveznikov mehkega pristanka iz Krškega - ponudili možnost, da v dobre pol leta spoznajo filmsko ustvarjanje ter se tudi sami začno ukvarjati z dokumentiranjem dogajanja okrog sebe. Skozi spoznavanje filmskega jezika se je mladim odprla priložnost, da sodelujejo v dogajanju znotraj skupnosti ter na svoj način odsevajo dogajanje v njej.

S sodelovanjem pri projektu so romski otroci in mladi navezali drugačne, kakovostne stike z ne-romskimi vrstniki ter tako vzpostavili sodelovanje skozi skupno delo in podobne interese.

Ob začetku projekta so si organizatorji zastavili cilje, ki so obsegali vse od želje, da bodo do konca projekta vsaj trije mladi Romi znali uporabljati opremo za snemanje in montažo filmov, razviti scenarij ter spremeniti zgodbe iz vsakodnevnega življenja v filmski jezik, da bodo posneli in vsaj grobo zmontirali pet filmov o življenju romske skupnosti v Posavju ter o identiteti romske skupnosti.

Cilji projekta so bili uspešno doseženi, njihov rezultat pa bo v ponedeljek, 1. oktobra, ob 16. uri predstavljen na projekciji filmov v dvorani Slovenske Kinoteke. Vstop je prost, projekciji pa bo sledilo še kratko druženje z udeleženci projekta, njegovimi podporniki in prijatelji, vabljeni pa so tudi vsi, ki jih ta tematika zanima. Projekt so finančno podprli Veleposlaništvo Združenih držav Amerike v Sloveniji, Urad RS za mladino, Občina Krško, Urad vlade za komuniciranje, Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, Zavod RS za zaposlovanje in EU Program Mladina.

Zakaj sploh projekt o zaposljivosti Romov?
V zadnjih letih so se življenjske razmere romske skupnosti v naselju Kerinov grm pri Krškem izboljšale, zato se fokus podpore skupnosti ponovno spreminja z urejanja bivanjskih razmer na povečevanje kakovosti življenja. Na območju občine Krško živi približno 280 Romov, med katerimi je približno 170 otrok in mladih v starosti do 18 let. Skupnost je večinoma nepismena, osnovno šolo je zaključilo pet predstavnikov skupnosti, od katerih sta dve zaključili tudi srednjo šolo. Večina odraslih nima znanj in spretnosti, ki bi bile zanimive za delodajalce, zato so zaposleni predvsem kot fizični delavci.

Ena od glavnih skrbi vseh organizacij, ki so vključene v reševanje romske problematike, je zaposljivost skupnosti. V letu 2006 je bilo zaposlenih le 12 članov skupnosti, od katerih je imela ena redno pogodbo, ostali pa so bili zaposleni v okviru sistema javnih del.

Ker večina mladih nima znanj in veščin, ki bi bile zanimive za delodajalce, so se organizatorji v okviru tega projekta usmerili predvsem na veščine, ki jih je mogoče pridobiti v kratkem času v obliki neformalnega izobraževanja. S projektom video-opismenjevanja so začeli zato, ker bi te veščine lahko bile zanimive potencialnim delodajalcem (lokalnim televizijskim postajam pri pripravi oddaj za romsko skupnost …), udeleženci projekta pa imajo hkrati tudi možnost razvoja lastne karierne poti v obliki samozaposlitve. Del usposabljanja je obsegalo tudi usposabljanje za delo z računalnikom, kar je v današnjih razmerah na trgu dela ena izmed ključnih kompetenc vsakega posameznika.

Organizatorji Društvo za razvijanje preventivnega in prostovoljnega dela iz Ljubljane ter Društvo zaveznikov mehkega pristanka iz Krškega, ki že več kot deset let izvajata programe namenjene podpori romske skupnosti, so na predstavitev filmov kot slavnostne govorce povabili Filipa Robarja Dorina, režiserja številnih filmov o Romih pri nas ter Mirjano Boričić, dolgoletno filmsko pedagoginjo.

Več informacij o projektu in njegovi predstavitvi dobite na spodnjem e-naslovu in številki, fotografije pa so na voljo na http://www.drustvo-dzmp.si.

Sašo Kronegger
Vodja projektov
drppd.prod@guest.arnes.si
041 64 65 65

FILMI MLADIH - FILMI KE LEN KERDE TERNE

V romskih naseljih in v Studiu DZMP so med januarjem in avgustom organizirali serijo delavnic, v katerih so se mladi učili osnov filmskega jezika, dela s kamero in računalniške montaže. V praktičnem delu so se razdelili v manjše skupine in s pomočjo mentoric Petre Jagrič ter Dženi Rostohar posneli devet kratkih filmov in reportaž. V delavnicah je redno sodelovalo šest otrok in mladostnikov iz Kerinovega grma ter Drnovega.

Program projekcije

MOJE NASELJE / MORO GAVO
dokumentarni, 3'10''
Avtorja: Katarina Brajdič, Sebastian Brajdič
2007, Luksuz produkcija
Prvi pogled na domačo vas skozi kamero.

MARTINA IN JASNA / MARTINA I JASNA
dokumentarni, 6'03''
Avtorji: Martina Hudorovič, Jasna Hudorovič, Žiga Divjak
2006/07, Luksuz produkcija
Avtorici predstavita svoje življenje, želje in strahove.

DAN ROMOV / DAN ROMOV
reportaža, 1'45''
Avtorji: Maja Hudorovič, Mitja Brajdič, Katarina Brajdič, Sebastian Brajdič
2007, Luksuz produkcija
Štirje mladi so se udeležili proslave ob svetovnem dnevu Romov in o tem posneli kratko reportažo.

POLETJE PRI NAS / BEREŠ ŽU MENDE
dokumentarni, 3'13''
Avtorji: Sebastian Brajdič, Mitja Brajdič, Katarina Brajdič, Jagoda Brajdič
2007, Luksuz produkcija
Poletje diši v vsaki vasi malo drugače. V Kerinovem grmu se otroci veliko igrajo zunaj, pa tudi starejši imajo radi sonce in poletno posedanje na toplem vetru.

PLEŠI Z MANO / KHEL MANCA

dokumentarni, 3'59''
Avtorji: Martina Hudorovič, Jasna Hudorovič, Žiga Divjak, Sara Možic
2007, Luksuz produkcija
Zavrtimo se v dolgih pisanih krilih v objeme lepih melodij.

ŠLOGARICA / ŠLOGARICA
igrani, 2'54''
Avtorji: Martina Hudorovič, Jasna Hudorovič, Ivor Hodulak, Katarina Gunde
2007, Luksuz produkcija
Usoda se včasih drago plača, in vendar te ulovi nepripravljenega.

AYAR V KERINOVEM GRMU / AYAR DU KRUGLO VEŠ
reportaža, 2'54''
Avtorji: Maja Hudorovič, Katarina Brajdič, Aleš Jurkovič
2007, Luksuz produkcija
Ayar je prostovoljka iz Francije, ki je nekaj dni preživela v Kerinovem grmu.

IN KAKO SE VI POZDRAVLJATE? / SAR TE TUMEN POZDRAVINEN?

dokumentarno-animirani, 3'23''
Avtorji: Amadej Petan, Živa Divjak, Katarina Brajdič, Jagoda Brajdič, Ksenija Kovačič, Maja Hudorovič, Aleš Jurkovič, Sebastijan Brajdič
2007, Luksuz produkcija
Ste bili kdaj v zadregi, kako se pozdraviti s tujcem? Precej lažje vam bo, ko malce spoznate njihove navade.

ANDREJKA / ANDREJKA
dokumentarni, 3'40''
Avtorji: Maja Hudorovič in Žiga Divjak
2007, Luksuz produkcija
Kaj počne enajstlatna deklica iz Kerinovega grma.

POLETNE DELAVNICE / POLETNO DELAVNICE

reportaža,3'23''
Avtorji: Martina Hudorovič, Boris Kaeski, udeleženci poletnih video delavnic iz Kerinovega grma, Drnovega in Gazic
2007, Luksuz produkcija
Ker otroci poleti včasih malo pogrešajo šolo, jih krativne delavnice zelooo razveselijo …

Poleg filmov z delavnic bosta prikazana še dva dokumentarna filma, ki sta prav tako nastala letos v okviru Luksuz produkcije DZMP in prikazujeta življenje Romov.

ŽENSKI POGOVORI / ROMNJENGARO POGOVORI
dokumentarni, 9'56''
Avtorice: Dženi Rostohar, Janina Tesch, Veronica Mota Galindo, Ayar Zandi, Maja Kocjan
2007, Luksuz produkcija
Ob kavi s teto o vsakdanjih rečeh. Teme pa so včasih tudi globje, kot se zdi na prvi pogled.

LEPA POGUMNA MLADENKA / ŠUŽI POGUMNO ROMNI
dokumentarni, 11'20''
Avtorica: Petra Jagrič
2007, Luksuz produkcija
Nataša je vzela usodo v svoje roke, pa ne samo svojo, odločila se je pomagati tudi drugim.



 

cc Luksuz produkcija 2007.